Přednášky 2017

Součástí veletrhu bude i řada tematických přednášek, prezentací jednotlivých škol a humorných scének. Všechny přednášky budeme spolu s anotacemi uvádět právě zde.

 

Duel není rvačka aneb násilí ve skutečném světě - Robert Waschka - Dům rytířských ctností

Vyzvání na souboj, uhlazené úklony a tasené meče, nebo nečekaný úder zezadu, kusy střepů z rozbité lahve a nenávistné plivání? Zkusíme si definovat různé postoje společnosti k násilí, k ritualizované formě a predátorskému napadení. Od filmového plátna ke skutečnosti.

 

Duely bohů ve staroseverské mytologii - Jan "Alatyr" Kozák

 

Erbovní turnajské a válečné odění - Ivan Dubec

 

Formy tanečních zápisů v pramenech raného novověku a možnosti jejich rekonstrukcí - Hana Tilmanová

 

Košilatá historie II. - Folklór! - Klára Hrubá, Vojtěch Půlpán

Máte dojem, že obrozenci sbírající písně a jinou lidovou tvořivost nám lhali? Chcete vědět, co doopravdy znamenají všechny ty žežuličky, šavličky a zahrádky? K čemu je kožešinová rukavička? Kolikrát si mohl mládenec na muzice štrejchnout? Už nikdy nepohlédnete na lidový ornament stejnýma očima a neuslyšíte nevinnou lidovou píseň stejnýma ušima! Další díl ze seriálu Košilaté historie je tu.

 

Literární historie - První fantasy - Vojtěch Půlpán

Můžeme s jistotou říci, že fantasy jako žánr je potomkem taťky J.R.R.Tolkiena a mamky R.E.Howarda? Chce vám někdo nakukat, že "meč a magie" je záležitostí posledních sta let? Vydejme se formou ponoru do historie nalézt první fantasy!

 

Meče keltských bojovníků - Petr Ondroušek

 

Nejstarší vojenská škola na světě - Klára Andresová

Právě před čtyřmi sty lety, roku 1617 byla v německém Siegenu založena instituce, která bývá označována za nejstarší vojenskou školu na světě. Jejím zřizovatelem se stal vojenský reformátor Jan VII. Nasavsko-Siegenský, bratranec Mořice Oranžského, ředitelem byl Johann Jacobi von Wallhausen, autor známých dobových vojenských příruček.
Jak probíhala výuka na siegenské škole a co se tam žáci mohli naučit? Kdo byli tamní učitelé a kdo studenti? Jakým způsobem ovlivnil Wallhausen fungování školy a co napomohlo jejímu zániku? A co nalezneme na místě akademie dnes? Dozvíte se v připravované přednášce.

 

Reflexe boje a válečnictví ve středověku - Antonín Kadlec

 

Rizika integrace evropské směrnice pro boj proti terorismu do českého zákona o zbraních a střelivu - dopady na reenactment - Roman „Alistaire“ Urbani - Iniciativa spolků vojenské historie ČR

http://historienezabije.cz/ 

 

Úvod do skladby ženského oděvu v období třicetileté války - Roman „Alistaire“ Urbani, projekt 1645

Příspěvek se věnuje problematice získávání a zpracování informací o ženských oděvech nižších společenských vrstev, kam patří například pracující měšťanky, venkovanky, služebné, kuchařky, ženy táhnoucí s armádou, a tak dále.

Pro správné pochopení problematiky neodbornými zájemci příspěvek obsahuje seznámení s některými principy bádání a rekonstrukce a větší část obsahu je věnována základní terminologii týkající se jednotlivých oděvních součástí, včetně seznámení s teorií zařazování součástí oděvu do tzv. oděvních vrstev.

(vyroba@alistaire.net)

 

Úvod ke středověkým turnajům (různá dobová turnajská pojetí, dobové návody na organizaci a prameny) - Ivan Dubec

Různá dobová turnajská pojetí, dobové návody na organizaci a prameny.