Přednášky 2013

Vojenské tábory v době třicetileté války – Klára Andersová

Tentokráte nebudeme řešit, jak dlouhá bývala píka, počet různých úkonů, jež zahrnovalo nabíjení muškety, ani rozdíly mezi holandskou a švédskou bitevní taktikou. Povíme si něco o tom, jak vojáci v době třicetileté války žili, jak vypadaly jejich tábory, jak jejich přístřešky. Nezapomeneme ani na trhovce, ženy a děti, kteří byli nedílnou součástí tehdejších armád, dokonce ani na zvířectvo táhnoucí s vojskem. Pokud vás zajímá, jak konkrétně vypadal tzv. Scheissplatz, nebo se chcete dozvědět, jak tábořit ještě dobověji než ve lněném stanu, neváhejte dorazit.

 

Keltové – Petr "Křižák"Ondroušek a Druid Petr "Lunwer"Bílek

Navzdory občasným zprávám o tzv. keltománii v Českých zemích je reenactment doby laténské spíše na okraji zájmu příznivců živé historie, historického šermu atd. Přesto žije a utěšeně se rozrůstá několik velmi zajímavých projektů zabývajících se tímto obdobím našich dějin. Nejen o nich bude zájemcům vyprávět keltolog Petr "Křižák"Ondroušek a Druid Petr "Lunwer"Bílek. Výstavka replik a rekonstrukcí reálií je samozřejmostí...

 

Kidliárské techniky majstera Ovcy – Jan Hořejší
Svobodný majster kydliarských umení s dreveným mečom. Zakladatel školy Doktórium. 

 

Představení projektu Archeologie na dosah

Co je to archeologie a proč a jak archeologové pracují? Jestli si představíte Indiana Jonese, pyramidy zaváté pískem, či dokonce kosti dinosaurů, jste více či méně na omylu. Přijďtě si poslechnou o tom, co archeologové opravdu studují, jak a proč. A nejen toto zahrnuje projekt Archeologie na dosah. Edukace a prezentace archeologického kulturního dědictví, který je financován Ministerstvem kultury a jeho cílem je prezentace archeologie, pravěkých a starověkých dějin a archeologického kulturního dědictví pro širokou veřejnost různými způsoby, ať už prostřednictvím sbírek či interaktivní formu doplňkového vzdělávání spojenou se zážitky.

 

Letní kempy - šokující odhalení! - Lucie Lukačovičová

Existuje místo a čas, kde se setkávají různé reality. Bojuj! Utíkej! Tancuj! Zpívej! Vyprávěj! Piš po zdech! Křič! Buď kýmkoli budeš chtít!

Informace budou postupně přibývat na: letnikempy.cz

 

Meče - více či méně - prokleté  - Lucie Lukačovičová

Meč - zbraň neodmyslitelně spojená s příběhy, jak hrdinskými, tak pouze krvavými. Jak získávali své meče hrdinové z dávných ság? Co je to mohlo stát? A co se jim pak mohlo přihodit, pokud si pořídili ke zbrani ještě nějaký ten nežádoucí bonus v podobě kletby?

 

Výzbroj a výstroj římského vojáka z období let 70 - 117 n.l. - Castra Romana, o.s.

včetně možnosti si vyzkoušet vybavení

V průběhu naší 45 minut dlouhé přednášky se dozvíte, jak vypadala výzbroj a výstroj římského vojáka v období let 70 - 117 n.l., zjistíte, jaké byly výhody a nevýhody jednotlivých prezentovaných druhů římských zbrojí a přileb, dozvíte se základní informace o organizaci římské armády doby Principátu a na vše si budete moci sáhnout a vše si také samozřejmě ozkoušet. Sahat je nejen, že dovoleno, ale přímo doporučeno. Staňte se alespoň na chvíli římským vojákem. Součástí přednášky je také prostor pro dotazy jednotlivých zájemců.

 

Odívání ve 14. Století – dámské spodní prádlo (včetně přehlídky) – Ivana Kočová

Krátké pozastavení nad oděvem pod oděvy. 
V přednášce se zaměříme na drobnou, ale o to zajímavější kapitolu v dějinách středověkého odívání. Stručně si představíme prameny, z nichž lze pro toto téma čerpat. Povíme si o spodních košilích a košilkách a jejich variantách i o lazebnicích, pro které bylo spodní prádlo pracovním oděvem. Pozastavíme se nad otázkou nošení kalhotek a budeme diskutovat o relativně nedávném nálezu „středověké podprsenky".

 

Promítání filmu Vílí krev - Michal Kára

Jak to dopadne, když čistě historický příběh zasazený do českých reálí z jara roku 1611 zkřížíte s pohádkou? Co se stane, když se jeden příliš sebevědomý mladík a jedna kurážná dívka jdou podívat do mlýna na údajné čerty? Přijďte na promítání amatérského filmu Vílí krev a dozvíte se to! Po filmu bude krátké povídání s tvůrci a fotky a ukázky z natáčení.

 

Prezentace školy Digladior a představení kroužku historického šermu pro školní děti - Jan Šulák

Hlavní náplní kroužku bude rozvoj pohybových dovedností směřující k výuce šermu různými středověkými zbraněmi. Náplň kroužku je přizpůsobena věku dětí, tréninky budou probíhat hravou formou s tréninkovými zbraněmi, vždy s maximálním ohledem na bezpečnost.

Kromě přípravy k šermu budou součástí tréninků i pádové techniky a základy pozemní akrobacie.

Během prezentace se mimo jiné můžete těšit i na ukázky akrobacie či gymnastiky.

 

Tesák - zbraň, která vypráví… - Antonín Kadlec

O tom, že výtvarný a literární jazyk není možné slučovat, aneb „terminologické hrátky“.

O tom, že systém je nutné vnímat jako systém, aneb „jednotlivosti bez kontextu“.

O tom, že předmět může být součástí kombinatorického řádu díla, aneb „jaký má ten nesmysl smysl“.

A o mnohém dalším, na příkladu jednoho konkrétního předmětu, tesáku.

 

Zbroje – Stanislav Hrbatý

 

Kuchařka na výrobu dobového kostýmu – Vojtěch Půlpán, Ráďa Holec

 

Scénický přednes úryvků z hrdinských písní nejslavnějšího českého fantasy - Rukopisů královédvorského a zelenohorského - Vojtěch Půlpán, Ráďa Holec

 

První pomoc na bitvách dnes a v minulosti - Robert Charvát