Přednášky 2020

Pilně pracujeme na novém programu :)

Přednášky a jejich antace zde budou postupně přibývat.

 

Časní Keltové na Moravě v době halštatské?

(Martin Golec, Univerzita Palackého v Olomouci

Zuzana Mírová, Univerzita Karlova v Praze)

Doba halštatská (starší doba železná, 800 ‒ 450 př. n. l.), je obdobím, kdy dochází k postupnému stylovému sjednocení a dálkovým kontaktům napříč širší střední Evropou  ‒ halštatský styl. V Západní části střední  Evropy je během tohoto období diskutován koncept časných Keltů, který se však v České republice, náležející do východní části střední Evropy setkává pouze s malou odezvou. Cílem přednášky je představit jednotlivé koncepty a prameny, na kterých lze problematiku „prvních a původních Keltů“ studovat. Stěžejní studijní lokalitou je jeskynní svatyně Habrůvka ‒ „Býčí skála“ se svými koncentrovanými doklady elit.

 

"Dávní sousedé" aneb militaria a šperky doby laténské

(Petr Ondroušek)

 

Devastačný účinok zbraní a jeho dopad na jednotlivé smery šermu

(Petr Koza)

 

Druidové na pozadí historických pramenů

(Petr „Lunwer“ Bílek)

Mudrcové keltské kultury, kouzelníci, výrobci kouzelného lektvar, věštci, bílá roucha, plnovous, zlatý srp... Toto si většina z nás vybaví, když se řekne slovo druid. Byli opravdu tak záhadní, jak se říká? Byli nadáni magickou mocí? V čem spočívala jejich důležitost? Jak chodili oblékaní a proč byli trnem v oku římskému impériu? Kam odešli a existují vůbec ještě?
Pojďme se společně podívat do historie a na základě písemný pramenů, stejně jako archeologických nálezů zkusme zrekonstruovat tuto „záhadnou kastu“.

 

 

EVA a jak ji "zneuzit" na steampunk

(Karel Strmy Böhm)

Karel „Strmy“ Böhm je plzeňský steampunker, cosplayer a tvůrce kostýmů, který se několik let věnuje práci s různými materiály včetně pěnovek a polyuretanů. V sobotní přednášce s názvem "EVA a jak ji "zneuzit" na steampunk!" se dozvíte o všem podstatném od práce s materiály přes tvarování, až po odlévání a duplikáty. Přednáška je vhodná pro všechny, které zajímá, jak se tvoří kostým.

 

Jak se připravit na apokalypsu?

(Martin Vaňo)

 

Jantar, kost a paroh v době laténské

(Michal Dienstpier)

 

Keltové ve fantasy: ty nejlepší literární počiny i zločiny

(Marie Klepetková) 

Literární svět se kelty a jejich mytologií vždy rád inspiroval, a to tím dobrým i méně šťastným způsobem.Psali o nich C.J Cherryh, Marion Zimmer Bradley, Robert Holdstock, Jean-Philippe Jaworski, Kevin Hearne a u nás například Františka Vrbenská. V anglosaském světě existuje dokonce samostatný žánr "celtic fantasy" a v matičce rusi Antov Platov napsal fiktivní pokračování cyklu o Finnovi a jeho družině irských válečníků. Během přednášky se podíváme na příběhy o bardech z Kostěné roviny, o bojovnících se sbírkou sušených hlav u pasu i o moderních druidech, zkrátka si shrneme, co zajímavého se dá o Keltech v žánru fantasy dozvědět a najít. 

 

Košilatá historie I

(Vojtěch Půlpán)

Co všechno jste chtěli i nechtěli vědět o intimním životě našich předků. Plno podivných zvyklostí, zcela autentických historií a zcela nemravných historek. Nedoporučeno pro kohokoli pod 30 let. Explicitní obrazový a veršovaný materiál.

 

Medicínská závažnost poranění středověkými zbraněmi a dobové možnosti jejich léčení

(Doc. MUDr. Tomáš Kovárník, PhD)

Sdělení je zaměřeno na zhodnocení závažnosti poranění středověkými zbraněmi a jejich dlouhodobé důsledky z pohledu současné medicíny. Rovněž jsou popisovány dobové typy léčení se srovnáním s moderními možnostmi. 

 

Proč se holky bojí dát ránu

(Alexandra Lichá, MSc, lic.sc.soc. (Univerzita Karlova))

Antropologická, psychologická a pedagogická analýza toho, jakým způsobem výchova dívek v naší kultuře ovlivňuje jejich vztah k vlastnímu tělu a k pohybu, a jak ovlivňuje jejich představy o možnostech vlastního zlepšování. Co to znamená pro studium bojových umění? Přednáška nejen pro učitele šermu.

 

Skotskem po stopách seriálu Cizinka

(Jan Hrdina)

 

Skotsko proti Anglii trochu jinak aneb jak vznikal Wavesbury

(David Návara)

Představení trojdílné – prozatím – historicko-dobrodružné ságy Wavesbury. Krátké povídání o jejím vzniku, co mu předcházelo, i jaká byla má motivace psát v dnešní době příběhy inspirované pro někoho možná už zastarávajícími nebo naivními klasikami žánru, jako jsou Tři mušketýři nebo třeba Poslední mohykán.

Děj románů se odehrává v polovině 18. století několik let po posledním povstání ve Skotsku často na pozadí skutečných událostí. Mohl by zaujmout nejen ty, kteří se zajímají o válečnou historii dané doby a také ty, kteří by si stejně jako autor rádi připomněli klasickou dobrodružnou literaturu s hrdiny tak říkajíc ze „staré školy“ i trochou romantiky. Nebo snad nahlédli na v poslední době oblíbenou otázku jakobitského povstání ve Skotsku tak říkajíc z druhé, té méně populární, strany.

Hlavní hrdina je hrabě David z Wavesbury – anglický šlechtic a voják, má zkušenosti i majetek a rozhodně se nejedná o žádného hrdinu z lidu. Ocitl se tak na vítězné straně a po bitvě u Cullodenu ušetřil život několika zajatcům. Díky nim pak poznal svoji budoucí ženu a životní lásku – o sedmnáct let mladší lady Elizabeth, dceru poraženého skotského lorda a Wavesburyho nepřítele. Propuká sedmiletá válka – válka, která by se dala nazvat bez nadsázky světová – a plukovník Wavesbury je znovu povolán bojovat za krále a vlast. Jeho mladá manželka ho obětavě následuje. Jako dcera skotského povstalce se však občas ocitá v nelehké situaci, kdy jí osud staví proti bývalým přátelům.

Všechny tři díly a CD s audioknihou bude možné zakoupit v rámci veletrhu, případně nechat podepsat od samotného autora - na stánku v hlavní hale.

 

STEAMPUNK Co to je?

(Petra Kamínková)

Lehký úvod do světa steampunku. Co to je, jak ho poznáme, jak vznikl a co bylo dál, kam všude pronikl a kde se s ním můžeme setkat. Součástí bude módní přehlídka.

 

Steampunk v literatuře

(Margarit Jessikka)

Přehled steampunkové a podobné literatury od počátku až po současnost se zvláštním zřetelem k pilířům žánru, česky vydaným dílům a hlavně pak české tvorbě. Pozor: může obsahovat spoilery a osobní názory autorky!

 

 

Válka v časech Karla IV.

(Tomáš Zdeslav Straka - Doba Karlova)

Jak se válčilo v dobách Otce vlasti? Jakou výzbroj a výstroj kupoval Karel IV. pro své vojáky? Co tropili Češi v Braniborsku? A jak to ve skutečnosti bylo s panovníkem, který prý vše získal jen diplomacií a sňatky? Přednáška s ukázkou dobových zbraní a zbrojí.

 

Válka v době lathenské

(Rudolf Kocar)

 

Vdavky Zuzany Thurzo, dcery palatýna Jiřího Thurza

 (Catany - www.kostym.cz)

Přednáška bude stručně pojednávat o výbavě a nákladech na první svatbu Zuzany Thurzo, která se konala r. 1603. Pozornost je zaměřena zejména na dobové oděvní součástky nevěsty v souvislosti s hmotným zabezpečení ženy v manželství. Druhá část se bude věnovat soudobým svatebním zvyklostem vysoce postavené uherské šlechty.

 

Vlasy ke kostýmu - STEAMPUNK

(Fírer z Napařené hlavy)

Cosplay, Fantasy, living history, alt-styly... v podstatě jakékoli „kostýmování se“ má jedno společné: „Co budete mít na hlavě a co provedete s vlasy, to může váš kostým buďto dotáhnout do mistrovské podoby nebo úplně zabít.

Fírer z Napařené hlavy narve do své „show and tell“ přednášky VLASY KE KOSTÝMU co nejvíce ukázek, tipů a triků, abyste si u dalšího plánování vlasů nechtěli všechny ze zoufalství vyškubat. Cílem je pomoci všem fanouškům kostýmů najít co nejsnazší způsob, jak se dostat ke kýženému dokonalému výsledku. 

 

Zombie & viry: mechanismy virových zombie nákaz 

(Jiří Krab Vlach)

Znáte to. Zombík se zakousne do vřeštícího vojáka, krev chlístá všude kolem. Voják se vzápětí s bílýma očima a kůží pokrytou mozaikou černých žil vrhá na své někdejší spolubojovníky...
Ale jak by to vypadalo v realitě a ne ve filmu nebo knize? Porovnáme si různé typy nakažených zombie z knih, filmů a seriálů. Vysvětlíme si, jak fungují opravdové viry. A z pohledu mikrobiologie a biochemie si zodpovíme nejen následující otázky: Může virus přeměnit člověka na zombie za 10 sekund? Má logiku požírání lidských mozků? Jak funguje rychlá a pomalá zombie? Jak dlouho může být krev infekční? Odkud se viry vlastně berou? A jsou vůbec živé?