Přednášky 2020

Pilně pracujeme na novém programu :)

Přednášky a jejich antace zde budou postupně přibývat.

 

Časní Keltové na Moravě v době halštatské?

(Martin Golec, Univerzita Palackého v Olomouci

Zuzana Mírová, Univerzita Karlova v Praze)

Doba halštatská (starší doba železná, 800 ‒ 450 př. n. l.), je obdobím, kdy dochází k postupnému stylovému sjednocení a dálkovým kontaktům napříč širší střední Evropou  ‒ halštatský styl. V Západní části střední  Evropy je během tohoto období diskutován koncept časných Keltů, který se však v České republice, náležející do východní části střední Evropy setkává pouze s malou odezvou. Cílem přednášky je představit jednotlivé koncepty a prameny, na kterých lze problematiku „prvních a původních Keltů“ studovat. Stěžejní studijní lokalitou je jeskynní svatyně Habrůvka ‒ „Býčí skála“ se svými koncentrovanými doklady elit.

 

EVA a jak ji "zneuzit" na steampunk

(Karel Strmy Böhm)

Karel „Strmy“ Böhm je plzeňský steampunker, cosplayer a tvůrce kostýmů, který se několik let věnuje práci s různými materiály včetně pěnovek a polyuretanů. V sobotní přednášce s názvem "EVA a jak ji "zneuzit" na steampunk!" se dozvíte o všem podstatném od práce s materiály přes tvarování, až po odlévání a duplikáty. Přednáška je vhodná pro všechny, které zajímá, jak se tvoří kostým.

 

Košilatá historie - Vojtěch Půlpán

Co všechno jste chtěli i nechtěli vědět o intimním životě našich předků. Plno podivných zvyklostí, zcela autentických historií a zcela nemravných historek. Nedoporučeno pro kohokoli pod 30 let. Explicitní obrazový a veršovaný materiál.

 

STEAMPUNK Co to je?

(Petra Kamínková)

Lehký úvod do světa steampunku. Co to je, jak ho poznáme, jak vznikl a co bylo dál, kam všude pronikl a kde se s ním můžeme setkat. Součástí bude módní přehlídka.

 

Steampunk v literatuře

(Margarit Jessikka)

Přehled steampunkové a podobné literatury od počátku až po současnost se zvláštním zřetelem k pilířům žánru, česky vydaným dílům a hlavně pak české tvorbě. Pozor: může obsahovat spoilery a osobní názory autorky!

 

Válka v době lathenské

(Rudolf Kocar)

 

Vdavky Zuzany Thurzo, dcery palatýna Jiřího Thurza

 (Catany - www.kostym.cz)

Přednáška bude stručně pojednávat o výbavě a nákladech na první svatbu Zuzany Thurzo, která se konala r. 1603. Pozornost je zaměřena zejména na dobové oděvní součástky nevěsty v souvislosti s hmotným zabezpečení ženy v manželství. Druhá část se bude věnovat soudobým svatebním zvyklostem vysoce postavené uherské šlechty.

 

Zombie & viry: mechanismy virových zombie nákaz 

(Jiří Krab Vlach)

Znáte to. Zombík se zakousne do vřeštícího vojáka, krev chlístá všude kolem. Voják se vzápětí s bílýma očima a kůží pokrytou mozaikou černých žil vrhá na své někdejší spolubojovníky...
Ale jak by to vypadalo v realitě a ne ve filmu nebo knize? Porovnáme si různé typy nakažených zombie z knih, filmů a seriálů. Vysvětlíme si, jak fungují opravdové viry. A z pohledu mikrobiologie a biochemie si zodpovíme nejen následující otázky: Může virus přeměnit člověka na zombie za 10 sekund? Má logiku požírání lidských mozků? Jak funguje rychlá a pomalá zombie? Jak dlouho může být krev infekční? Odkud se viry vlastně berou? A jsou vůbec živé?