Vystavovatelé 2019

 

 

Cesty archeologie

Ústav archeologické památkové péče středních Čech

 

 

Cesty archeologie vznikly na jaře roku 2015 pod záštitou Ústavu archeologické památkové péče středních Čech jako popularizační platforma pro širokou veřejnost.

Naším cílem je nejen prezentovat naše archeologické výzkumy a nálezy, ale také přibližovat společnosti nejstarší minulost naší země. Zaměřujeme se především na pravěké příběhy a reportáže z terénu i oživených historických akcí, které také pořádáme. Školám nabízíme speciální vzdělávací programy, které žáky zábavnou formou přivedou k poznávání pravěku.

Jsme otevření jakékoli spolupráci, od publikování článků přes experimentální a zážitkovou archeologii až po pořádání akcí a programů pro veřejnost. O své zkušenosti na poli popularizace prostřednictvím kombinace digitálních technologií a životem tepajících akcí se také rádi podělíme.

Pojďte s námi žít archeologií!

https://www.cestyarcheologie.cz

 

   

Fähnlein Rattenschwanz 1476

Fähnlein Rattenschwanz 1476 je projekt sdružující nadšence, kteří se rozhodli vybudovat věrohodným způsobem jednotku pěchoty Spříseženstva (dnešního Švýcarska) z období kolem roku 1476, tedy doby, kdy Spříseženci dobyli svá největší vítězství a švýcarský voják se stal pojmem. Naší snahou je vytvoření realistického obrazu světa pozdního středověku a ochutnání života našich předků. Svou činnost zakládáme na usilovném bádání a snaze o co nejvyšší autenticitu bez kompromisů, ať jde o ručně šité oděvy, kde dominantní materiály tvoří vlna a len, obyčejné předměty denní potřeby jako jsou mosazné svícny nebo kované kotle na vaření a dokonalé repliky zbraní a zbroje. Přestože Fähnlein Rattenschwanz 1476 je vojenským oddílem, obraz života na konci středověku by mohl být jen těžko uvěřitelný bez osvojení si běžných každodenních činností včetně dobových řemesel a pochopení tehdejší morálky, filosofie a etiky, tedy duchovního rozměru období pozdní gotiky a začátku evropské renesance.

   Rattenschwanz

Steampunk

 

Steampunk, co to je?
Přijde vám, že vidíte hodně zvláštní rekonstrukci 19. století? veliký mišmaš a věci co ani nejsou historické, nebo z různých časových období + se spoustou přidaných kovových stroječků a kůže?
To pro to, že asi koukáte na steampunk. A co že to je? Fantasy žánr (původně literární) dnes pronikající do hudby i módy, rukodělného umění a bytového designu.
Jeho základ vychází z 19. stol a velké technické revoluce, avšak doménou tohoto světa není elektřina, ale pára.
Představte si, jak by se svět vyvíjel bez elektřiny či pouze s jejím minimálním přispěním.
Fantazii se meze nekladou 😊
Steampunk zahrnuje spousty podžánrů od viktorian steampunku, přes clock punk až po postapo.
Přijďte se na nás podívat a dozvíte se o úžasném steampunku a jeho české scéně mnohem více.
Zjistíte, že všechny ty věci mají nějaký smysl i řád, charakterové postavy, někdy i s příběhem, detailně promyšleným. Nově na Repliconu, už se na vás moc těšíme 😊

 

 

 

 

(fotografie: Veronika Pilařová)