Individuální sobotní semináře

 

Individuální semináře či semináře dle vlastního výběru se týkají pouze soboty

 

Cena za 1 hodinu: 1500 Kč (částka se rozpočítá mezi účastníky)

Počet účastníků: 1-10

 

Vyberte si lektora i téma semináře dle toho, co Vás právě zajímá. Napiště nám a my vše zajistíme, včetně prostor.

Celková cena se rozpočítá mezi účastníky. V případě zájmu můžeme Váš seminář otevřít i dalším zájemcům, tím je možné částku za jedince ponížit.

Téma hodiny je na Vás - můžete vybrat z navrhovaných témat nebo přijít s vlastním. Je ovšem potřeba se přihlásit dopředu a na tématu se domluvit.

 

Přihlašování probíhá pomocí mailu info@replicon.cz. Na něj nám, prosím, napište:

- jméno a příjmení, datum narození (postačí jednoho ze skupiny, který bude s námi jednat)

- lektora, kterého byste si chtěli pronajmout

- téma semináře

- délku ( jedna a více hodin) a upřednosťnovaný čas (bohužel ne vždy můžeme v tomto případě vyhovět)

- počet účastníků a zda si přejete seminář otevřít dalším zájemcům

 

Platba: V případě uzavřeného semináře bude platba požadována od "jednatele", v případě otevřeného semináře dalším zájemcům se částka rozpočítá mezi účastníky a bude vyžadována předem na účet či v hotovosti na místě.

 

Pokud máte k individuálním lekcím dotazy, napište nám na mail: info@replicon.cz

Lektoři

Hrachový Vít

Spolek historického šermu Au jugé

Věnujeme se pravidelnému tréninku evropského umění boje s libovolnými chladnými zbraněmi.
Cvičíme replikami chladných zbraní pro dobrou techniku a plastovými meči, shinai a kordy se sportovními čepelemi na rychlost. Jednou za půl roku pořádáme sparringové semináře otevřené libovolným bojovým uměním se zbraněmi, na které docházejí borci z Magisteria, Escrimy, filipínského Kali, kendó, kobudó, tchaj-ti, aj.
Tréninky jsou minimálně 2x týdně v centru Prahy (I.P.Pavlova) a v případě zájmu se pořádají i víkendové semináře v terénu i v tělocvičně.
Výuka je individuální, založená na italských školách Giacoma di Grassiho, a Salvatora Fabrise a fechtbuchu Joachima Meyera. Systém začíná prací nohou a jednoruční zbraní — tesák, scramasax. Pokračuje se kombinací zbraní se štítem a pukléřem, sekerou. Zvlášť se učí dlouhá tyč a kopí. Následuje práce s rapírem a kordem, kombinace dvou zbraní — tesáků, rapírů, rapíru a dýky. Procvičují se základy boje s pláštěm a sítí, obuškem a dlouhou sekerou.
Co nás spojuje je láska k chladným zbraním a touha vybudovat si umění v jejich použití — i pro reálnou sebeobranu. Trénujeme šerm především jako bojové umění.
Nabízíme také možnost uspořádání intenzivních tréninkových seminářů v Praze, dle domluvy i mimo Prahu.
Škola je otevřená novým zájemcům po celý rok.

 

Návrhy seminářů

 

 • Principy bojových umění - tempo, menzura a biomechanika.
 • Jednoruční zbraň (meč, sekera, palice) a štít.
 • Kopí a štít.
 • Kopí 1: Úvod, polohy, bod, řez, kavace a sek, práce v dlouhé menzuře.
 • Kopí 2: Práce v krátké menzuře, práce s tlakem, budování citu.
 • Boj pěšáků ve formaci: Smysl formací. Bojové hry. Dosah.
 • Jak spolupracovat, využít přesilu, porazit přesilu.
 • Dvouruční meč 1: Krátké techniky v třetinovém držení.
 • Dvouruční meč 2: Dlouhé techniky v mečovém držení.
 • Úvod ke studiu duelového šermu dle Salvatora Fabrise.
 • Téma na přání

 

Půlpán Vojtěch

Lektor má více než dvě dsetiletí zkušeností z oblasti rekonstrukčního a scénického šermu, i z jiných bojových umění. Je členem scénické skupiny "Berounští měšťané", reeneactorského sdružení "Ogari Pogoni", zakládajícím (byť momentálně neaktivním) členem spolku "Ringen Club Praha" a spolupořadatelem veletrhu šermu a historie "RepliCon".

Momentálně lektorem sdružení Lamprecht, které se věnuje studiu šermu podle mistrů z okruhu tzv. německé školy s důrazem na Liechtenauerovu linii podle pramenů ze 14. a 15. století. Pokud je třeba, uchyluje se doplňkově i k technikám a postupům mladším, případně i z jiných kulturních okruhů.

Hlavním těžištěm je boj beze zbroje s dlouhým mečem, tzv. blossfechten.

 

Utišil Zdeněk

Šermu se věnuje od roku 1992.

od roku 2008 překládá, rekonstruuje a interpretuje techniky z manuskriptů ze 14.-16. stol

Lektorem školy šermu Ars maiorum (www.arsmaiorum.eu) od roku 2010

Lektorem školy šermu Digladioru (www.digladior.cz) od roku 2012.

V rámci těchto škol šermu se věnuje pravidelné výuce ringen (zápas) a šermu dlouhým mečem a tesákem.

Dříve se věnoval tréninku Juda, Karate a Musada MCS

 

Návrhy seminářů

 • Vybrané techniky šermu tesákem pro bitevní použití - Předvedeme si několik vybraných technik s tesákem zaměřených na jednoduchost a současně vysokou funkčnost a univerzálnost použití. Taktéž s ohledem na cílení nebudou použity body. Techniky vycházejí převážně z Codexu Wallerstein doplněné o pár kusů z Hanze Talhoffera. Vybavení: tesák (je jedno, zda železný, dřevěný či plastový) případně šermířská maska několik kusů vybavení vybavení lze po předchozí dohodě zapůjčit
 • Extrémní techniky šermu tesákem aneb bizardnosti mistra Leckuchnera - Ukážem si vybrané zvláštní techniky z fechtbuchu mistra Leckuchnera, které jsou zajímavé buď svým netradičním či komplikovaným provedením jako např - fackou proti tesáku 😉 nebo naopak zvláštním zakončením jako např. hozením do pytle, uzamčení soupeře v mémj tesáku či bodání do genitálií soupeře pod vlastní nohou 😉 Vybavení: tesák, výhodnější je plastový či dřevěný neb se bude občas zahazovat k zapůjčení budou plastové tesáky

 • Halbschwert aneb techniky meče v zesíleném držení - Ukážeme si několik technik z blossfechten (boj beze zbroje), kdy se zkracuje vzdálenost k soupeři a přechází se do halbschwertu - tedy tzv. zesíleného držení (jedna ruka na jílci, druhá na čepeli) a nějaké následné ukončení pákou, povalem a pod. A dále si ukážeme vybrané techniky vycházející z harnischfechten (boj ve zbroji), kde již oba začínají v halbschwertu a i zde nebudou chybět páky či povaly. Vybavení: dlouhý meč či libovolná náhrada (tyčka, trubka a pod. délky cca 1-1,4 m)

 • Sebeobrana proti dýce dle fechtbuchů ze 14.-16. stol. - Ukážeme si jak se bezebraně s holýma rukama bránit útoku dýkou či nožem v reverzním držení. Vybavení: cvičná dýka či nůž, vybavení lze po dohodě zapůjčit

 • Boj dýkou dle fechtbuchů ze 14.-16. stol. - Ukážeme si jak účinně bojovat s dýkou proti dýce či noži v reverzním držení včetně např. odebrání zbraně soupeři. Vybavení: cvičná dýka či nůž; vybavení lze po dohodě zapůjčit

 • Mistrovské seky dle Lichtenauera aneb vybrané kapitoly šermu dlouhým mečem - Ukážeme si 5 mistrovských seků dle Lichtenauera tedy: Zornhau, Krumphau, Schielhau, Zwerchhau a Schaitelhau. Je možné se podrobně věnovat jen vybraným tématům. Vybavení: dlouhý meč (je jedno, zda železný  dřevěný či plastový) či fedr, šermířská maska, případně ochranné (sparingové) rukavice; několik kusů vybavení vybavení lze po předchozí dohodě zapůjčit

 • Hlavní seky dle Meyera aneb vybrané kapitoly šermu dlouhým mečem - Ukážeme si hlavní seky dle Joachima Meyera tedy: Oberhau, Zornhau, Mittelhau, Underhau, Schielhau, Zwerch, Krumphau, Kurtzhau, Gliitzhau, Prelhau, Windthau, Kronhau, Kniechelhau, Sturzhau. Je možné se podrobně věnovat jen vybraným tématům. Vybavení:dlouhý meč (je jedno, zda železný  dřevěný či plastový) či fedr případně šermířská maska; několik kusů vybavení vybavení lze po předchozí dohodě zapůjčit

 • Téma na přání

 

 

Vrobel Vojtěch

 

Waschka Robert

Dům rytířských ctností

Šermu se věnuje od roku 1979 sportovně, jako bojové formě a scénickému umění od roku 1983. Lektorem šermu od 1984. Výběr ze vzdělání: 2010–1986: absolvování série workshopů stage fight (cca 20 kurzů); škola Magisterium, mistr Peter Koza, dále šavle, obušek; lektor Z. Sawicki, Polsko, stage combat P. Endl; tréninkové středisko mládeže, Zbrojovka Brno, O. Taraba, španělské školy šermu; lektor D. Rawling; London Longsword Academy, tesák, zápas, dlouhý meč, dýka, tyčová zbraň; lektor Mgr. Petr Žákovský, italská škola Mgr. Petr Vytopil, choreografie stage fight P. Nůsek a další.

Vlastní i hostované projekty – živá scénika přes 1000 prezentací, filmová zkušenost od roku 1988, z rolí například vedlejší role, stunt: Senso, Francie, s Wernerem Schreyerem v hlavní roli, film oceněn Grand Prize na International Historic Film Festival; koordinátor stunts a stage fight Četnické humoresky I. a II. Autor desítky her a několika set choreografií. 2011–2002: zpravodaj, člen poroty; mezinárodní přehlídka divadel Kopřiva, Kopřivnice.

Formální vzdělání – druhý stupeň obor literárně dramatický ZUŠ Brno Antonínská, titul Mgr. fyzika, pedagogika, psychologie MU Brno.

 

Návrhy seminářů

 • Sebeobrana jako ve filmu Sherlock Holmes - celé sestavy pohybů a kombinace, reálné techniky, scénicky pohledné.
 • Bartitsu - s veškerými improvizovanými zbraněmi co si donesete ... provazy, šály, kabáty a pláště, hůlky různých typů, psací potřeby, knihy...
 • Téma na přání - zadejte situace a budeme je řešit ...