Petr Vytopil
Bojovými uměními se zabývá od roku 1976. Postupně zkoušel judo, jiu jitsu, karate, chen styl tai chi. V 1983 se poprvé setkal s evropským stylem boje. Tréninky nejprve začal navštěvovat pouze proto, aby si rozšířil znalosti boje beze zbraně i o zbraňové systémy. Velmi rychle ale pochopil, že našel přesně to, co celou dobu hledal a začal se věnovat naplno evropským bojovým uměním pod vedením vynikajícího bývalého sportovního šermíře a mistra šermu Oty Janeckého. V 1989 absolvoval nultý ročník šermířské školy Ing. Petera Kozy pořádané Miroslavem Dolanským v Hájích u Oldřichova. Toto setkání na něj mělo zcela zásadní vliv a od té doby nevynechal žádnou možnost navštívit šermířskou školu pořádanou tímto mistrem. Postupem času se ale stále více zaměřoval na bojové pojetí šermu. Spolu s Petrem Žákovským a Alanem Kvasničkou v roce 2004 zakládají v Brně pravidelnou školu šermu, ve které se postupně odklánějí od scénického pojetí a věnují se učení starých mistrů. V současné době vychází v dlouhém meči z učení mistra Ringecka(1440), který velmi pragmatickým způsobem vyložil Zedel mistra Liechtenauera, v rapírech vychází z Ridolfa Capo Ferra da Cagli (Sienna, 1610) a mistra Agrippy (Řím, 1553). Chystá se na hlubší studium děl mistrů Fabrise a Thibaulta (Anverpy, 1628). Je autorem několika knih o šermu a mnoha článků se šermířskou problematikou. Články budou postupně uveřejňovány na těchto stránkách. Pracuje v advokátní kanceláři, píše odborné články do ASPI. Je ženatý, má jednu dceru. Jeho manželka byla první ženou, která v systému mistra Petera Kozy získala stupeň licentiatus (tovaryš) a tím i oprávnění otevřít si vlastní veřejnou šermířskou školu v systému Magisteria.
|
 |
Robert Waschka
Šermu se věnuje od roku 1979 sportovně, jako bojové formě a scénickému umění od roku 1983. Lektorem šermu od 1984. Výběr ze vzdělání: 2010–1986: absolvování série workshopů stage fight (cca 20 kurzů); škola Magisterium, mistr Peter Koza, dále šavle, obušek; lektor Z. Sawicki, Polsko, stage combat P. Endl; tréninkové středisko mládeže, Zbrojovka Brno, O. Taraba, španělské školy šermu; lektor D. Rawling; London Longsword Academy, tesák, zápas, dlouhý meč, dýka, tyčová zbraň; lektor Mgr. Petr Žákovský, italská škola Mgr. Petr Vytopil, choreografie stage fight P. Nůsek a další.
Vlastní i hostované projekty – živá scénika přes 1000 prezentací, filmová zkušenost od roku 1988, z rolí například vedlejší role, stunt: Senso, Francie, s Wernerem Schreyerem v hlavní roli, film oceněn Grand Prize na International Historic Film Festival; koordinátor stunts a stage fight Četnické humoresky I. a II. Autor desítky her a několika set choreografií. 2011–2002: zpravodaj, člen poroty; mezinárodní přehlídka divadel Kopřiva, Kopřivnice.
Formální vzdělání – druhý stupeň obor literárně dramatický ZUŠ Brno Antonínská, titul Mgr. fyzika, pedagogika, psychologie MU Brno.
|
 |
David Vobr
Jmenuji se David Vobr a dovolte mi abych se krátce představil po šermířské stránce. Od roku 2003 jsem začal spolupracovat s Mgr.Petrem Vytopilem a Mgr.Petrem Žákovským kdy mě od začátku jako zbraň fascinoval tesák který je zvláště u nás neprávem opomíjen. Později když jsem se stal členem společnosti Ars Maiorum mohl jsem tento zájem pod vedením Mgr.P.Žákovského rozvíjet tehdy jsem měl možnost se seznámit díky jeho překladu s dílem Johannese Lecküchnera kdy to jen zájem o tesák jako o zbraň ještě více podnítilo a tesák se stal mým celoživotním zájmem.V současné době jsem žákem školy šermu Paridon kde se věnuji šermu tesákem, ringen a v poslední době i šermu španělským rapírem vše pod vedením Mgr.Petra Vytopila. V současné dobé mám tu čest být součástí užšího lektorského kruhu.
|
 |
Adam Jirka
zástupce školy šermu ABBACA z Hradce Králové
Šerm od roku 1996, od roku 1998 člen skupiny Abbaca, hostující v A.R.G.O. Warriors, Berounští měštané. Šermířské a pohybové vzdělání: Petr Nůsek, Peter Koza, Andrea Lupo Sinclair, Mark P. Donnelly, Ladislav Beran, Petr Barvík, Ramón Martínez, Paul Macdonald
|
 |
Karel Hais
narozen 1968
bydliště Kralupy nad Vltavou
šermuje od roku 1978 - kord, šavle
oddíly: VŠ/USK Praha, ČŠK Riegel Praha, Bohemians Praha
člen České veteránské šermířské asociace
v současnosti účastník hlavně veteránských soutěží (kord, šavle)
poslední úspěch bronz v MČR V 2018 šavle družstva
trenér od 2009 v těchto oddílech:
Bohemians Praha, Oddíl moderního pětiboje Kralupy nad Vltavou, Spartak Hořovice - moderní pětiboj
člen SHŠ Basilard Kralupy nad Vltavou a Slamburk.cz
Stříbro Kubelíkův kord - šavle
další aktivity: propagace šermu na různých sportovních akcích hlavně
ve středočeském kraji
Trenér a koordinátor šermu šavlí Veles Stunts
absolvent FTVS UK - druhá trenérská třída
|
 |
Petr Boleček
Pracuje jako učitel TV na 17. základní škole. Také provozuje 13. rokem parkour a působí jako lektor v plzeňské In Motion Academy. Věnuje se též několika bojovým uměním (mimo jiné karate, judo, wushu, krav maga, capoeira a dalším), akrobacii, hand-balancingu a pohybu všeobecně. Je spoluzakladatelem umělecké skupiny Hellfire, která vystupuje se svojí ohnivou a světelnou show u nás i v zahraničí. Příležitostně také pracuje jako kaskadér u filmu či v reklamě.
|
|
Jakub Záruba
(Lanistae Liberi Pragenses)
Roku 2017 jsme založili spolek Lanistae liberi Pragenses ve kterém se věnujeme studiu italských bojových umění. Středobodem našeho zájmu je tradice šermu renesanční Bologně, ale zabýváme se i studiem mistra Fiore dei Liberi a Capo Ferro. Interpretujeme a rekonstruujeme systém tehdejšího šermu a jeho výuky. Překládám dobové knihy o šermu těchto mistrů a tuto látku pak převádím do praxe na našich tréninzích. Při přípravě tréninku se opírám jak o tyto materiály, tak o své zkušenosti z různých bojových umění.
|
 |
Vojtěch Půlpán
Lektor má více než dvě dsetiletí zkušeností z oblasti rekonstrukčního a scénického šermu, i z jiných bojových umění. Je členem scénické skupiny "Berounští měšťané", reeneactorského sdružení "Ogari Pogoni", zakládajícím (byť momentálně neaktivním) členem spolku "Ringen Club Praha" a spolupořadatelem veletrhu šermu a historie "RepliCon".
Momentálně lektorem sdružení Lamprecht, které se věnuje studiu šermu podle mistrů z okruhu tzv. německé školy s důrazem na Liechtenauerovu linii podle pramenů ze 14. a 15. století. Pokud je třeba, uchyluje se doplňkově i k technikám a postupům mladším, případně i z jiných kulturních okruhů.
Hlavním těžištěm je boj beze zbroje s dlouhým mečem, tzv. blossfechten.
|
 |
Petr Pistulka
lektor AKA České Budějovice, člen školy Paridon Petra Vytopila a člen skupiny Historický šerm - T.J. Sokol Pavla Foltána v Českých Budějovicích
Šermu se věnuje cca posledních deset let po předchozích zkušenostech s aikidem, taichi či karate. Má za sebou víkendové školy a semináře kordu, meče a šavle u Petera Kozy, pravidelně se účastní škol, které pořádá škola Paridon Petra Vytopila, se zaměřením na kord (italská a španělská škola) a dlouhý meč. Absolvoval kurz zaměřený na Ringen pod taktovkou školy Digladior či seminář zaměřený na španělskou školu pod vedením Alberta Bomprezziho. V AKA České Budějovice vede kurz základy šermu pro začátečníky a kurz italské školy dle mistra Salvatora Fabrise. U Pavla Foltana se pak vzdělává v umění dlouhé meče dle Joachima Meyera.
V rámci Magisteria dosáhl stupně Mladší tovaryš prvního stupně v italské škole, uděleného Petrem Vytopilem, a žákovských stupňů v dlouhém meči a francouzském kordíku. Hlavní zájem spočívá v rekonstrukci šermu dlouhým rapírem dle mistra Salvatora Fabrise s přesahem ostatních mistrů z 17. století (Giganti, Capoferro, Pallavicini, Marcelli či Bodi di Masso).
|
|
Vít Hrachový
Spolek historického šermu Au jugé
Věnujeme se pravidelnému tréninku evropského umění boje s libovolnými chladnými zbraněmi. Cvičíme replikami chladných zbraní pro dobrou techniku a plastovými meči, shinai a kordy se sportovními čepelemi na rychlost. Jednou za půl roku pořádáme sparringové semináře otevřené libovolným bojovým uměním se zbraněmi, na které docházejí borci z Magisteria, Escrimy, filipínského Kali, kendó, kobudó, tchaj-ti, aj. Tréninky jsou minimálně 2x týdně v centru Prahy (I.P.Pavlova) a v případě zájmu se pořádají i víkendové semináře v terénu i v tělocvičně. Výuka je individuální, založená na italských školách Giacoma di Grassiho, a Salvatora Fabrise a fechtbuchu Joachima Meyera. Systém začíná prací nohou a jednoruční zbraní — tesák, scramasax. Pokračuje se kombinací zbraní se štítem a pukléřem, sekerou. Zvlášť se učí dlouhá tyč a kopí. Následuje práce s rapírem a kordem, kombinace dvou zbraní — tesáků, rapírů, rapíru a dýky. Procvičují se základy boje s pláštěm a sítí, obuškem a dlouhou sekerou. Co nás spojuje je láska k chladným zbraním a touha vybudovat si umění v jejich použití — i pro reálnou sebeobranu. Trénujeme šerm především jako bojové umění. Nabízíme také možnost uspořádání intenzivních tréninkových seminářů v Praze, dle domluvy i mimo Prahu. Škola je otevřená novým zájemcům po celý rok.
|
|
Vojtěch Vrobel
Šermuje od roku 2004, současný vedoucí plzeňské skupiny Invictum, lektor jevištního šermu ve Švandově divadle. Hlouběji do šermu začal pronikat jako samouk cca v roce 2009. Učitelé jednorázoví i dlouhodobější: Roman Vaverka, Petr Endl, Petr Nůsek, Libor Vrba, Anton Kohutovič, Vít Hrachový, Martin Tureček, Pavel Plch Ml., Kamil Hozák, Zdeněk Utišil a další. Mezi další vzdělání patří studium Bujinkan Budo Taijutsu pod Pavlem Vondrovicem, Romanem Kurcem a Lubošem Pokorným. Absolvent workshopů bojového umění Systema pod vedením Jegora Funtikova a Andreje Karimova. V roce 2017 založil v Plzni pod hlavičkou Invicta Plzeňskou šermírnu. Má zkušenosti z filmu, z divadla, ze zahraničních živých show.
|
|