Semináře z minulých ročníků

Semináře 2019

Akrobacie v bojových uměních

(Petr Boleček)

Projdeme spolu základní gymnastické a akrobatické prvky, kopy ve výskoku i bez něj. Ukážeme si jak jednotlivé prvky propojovat, případně zkusíme některé se zbraní v ruce. Obsah workshopu závisí na úrovni účastníků.

 

 

Boj nožem

(Jan Blažek, Petr Paščenko - Duelanti od sv. Rocha)

Je jasný, že slovní spojení boj nožem vyvolává v každé příčetné lidské bytosti trochu obav. Zároveň každá slušnější škola bojového umění boj nožem nějak učí. Pojďme se společně podívat na to, jak funguje fyzika a biomechanika při boji s velmi krátkou zbraní. Co jsou vhodné zásahové plochy a předsunuté cíle? Jaké techniky při boji nožem využít a jaké patří do světa fikce?

 

Je to bezpečné?

Ano. Budeme mít osvědčené ochranné pomůcky (brýle) a budeme bojovat gumovými noži.

Nebude to bolet?

Trochu jo, ale máme nože různé tvrdosti (plast, guma, pěna) a každý si může nastavit, na co si troufá.

Co budem dělat?

Hlavně 2 věci – boj nožem proti noži (rychlá, aktivní, sparingová, disciplína)

Co s sebou?

Nic moc, hodí se lehčí rukavice (jakékoli, klidně pracovní na zahradu, pletené, sportovní, cyklo, atd.), ale není to podmínkou. Pokud máte vlastní plastový nůž, vezměte jej s sebou.

Kdo to dělá?

Honza - cca 16 let zkušeností s bojovými sporty - dlouhý meč, jednoruční meč a dýka, nůž, capoeira

Petr - 13 let zkušeností s bojovými sporty - dlouhý meč, šavle, nůž, systema.

 

Zejména účastníci s šermířskou zkušeností si přijdou na své.

 

 

Durchlaufen dle mistra Leckuchnera

(David Vobr)

V krátkém workshopu Vás seznámím s vybranou částí techniky Durchlaufen  a to zejména s aplikací z pozice po einlauffen ale i dalších možností aplikací technik, které v mistrově díle nacházíme na foliích 72v až 102r a jejichž malé části se ve vymezeném čase budeme věnovat. Jedná se o velmi propracovaný a praktický systém využitelný i  v dnešní době a to např.s teleskopickým obuškem.  V durchlaufen dochází k pákám jak na jednotlivé klouby tak i k práci s těžištěm soupeře. Kdy provedení většiny technik končí devastací páčeného kloubu a nebo razantním stržením na zem.

Pro nevybavené tesákem bude možnost zapůjčení omezeného počtu kusů.

 

 

Dvouruční meč 1: Duelové techniky založené na práci s kopím

(Vít Hrachový, Škola ozbrojené sebeobrany sosb.cz)

Práci s dvouručním mečem můžeme rozdělit do tří okruhů.

1. Rychlé a úsporné techniky vhodné k duelu meče proti kopí nebo meče proti meči.

2. Kruhové seky a obrana proti přesile.

3. Páky a boj na blízko ve zbroji.

 

Seminář se bude věnovat prvnímu okruhu.

V prvním okruhu si ukážeme, jak aplikovat vybrané techniky s kopím na dvouruční meč. Probereme nízký a vysoký střeh, bod obouruč a řez, dlouhý bod s úchopem za hrušku, kavace a krátké kruhové seky.

Vlastní dvouruční meč (od země aspoň po hrudní kost) nutno s sebou!

 

 

Fiore dei Liberi  - dlouhý meč

(Lanistae Liberi Pragenses)

Na semináři dlouhého meče dle mistra Fiore dei liberi si projdeme terminilogii Fior di battaglia (verze Getty). Dále pak několik vybraných technik pro širokou i úzkou hru. Na seminář je potřeba přinést dlouhý meč či fedr, doporučujeme šermířskou masku, ale není podmínkou.

 

Giraty v podání mistra Salvatora F.

(Petr Pistulka)

Giraty v podání Mistra Salvatora Fabrise aneb italská jóga. Seminář, jak již název napovídá, bude věnovaný giratám (čili uhybum) na základě ilustrací a textů z díla Mistra Salvatora Fabrise. Ukážeme si, jak notoricky známé, uhyby do strany, tak i méně často používané uhyby pod čepelí. Doporučené vybavení na seminář je maska, rapir a plastron a řádně uvolněné a rozhýbané tělo;-)

 

Klasický šerm kordem a základní akce

(Karel Hais)

Technika a taktika šermu kordem: výpady, kryty, vazby, výhyby, linky, bojová vzdálenost a pohyb.

Jednoduché a složené akce. Příprava na plně kontaktní šerm. 

S sebou: rukavice, sportovní oblečení a obuv; vhodný kord se sportovní čepelí a maska (na místě bude možné si zapůjčit)

 

Kord a dýka

(Petr Vytopil)

 

Mokrá práce

(Vojtěch Půlpán)
Špinavé techniky boje nožem a dýkou z repertoáru zabijáků speciálních jednotek I vězeňských rváčů.

 

Od tesáku k zápasu

(Vojta Vrobel)

Interpretace vybraných folií z díla Johannese Lecküchnera zaměřené na přechod od šermu k zápasovým technikám. Zaměříme se především na správné nasazování pák a generování energie k hodům. Tesáky budou k zapůjčení pouze dřevěné.

 

Šavle jako odkaz předků, aneb mrtví nemluví

(Robert Waschka - Dům rytířkých ctností)

Těžká šavle z období cca 16. – 19. století. A co všechno se s ní dá zábavně udělat, speciální zaměření na dokončovací akce (jo tím myslím takové to „chcípni“). Fluidní přechody mezi školami i styly. Například „Turecký sek“, Fabrisova kastrace“, „Polská práce I. až X.“ a podobné úlety. Především bezpečně… zábavně!

Šavle budou na místě k zapůjčení!

 

Neděle

Bologna - jednoruční meč

(Lanistae Liberi Pragenses)

Anonimo Bolognese (MSS Ravenna M-345/346) je nejobsáhlejší knihou patřící do Boloňské tradice šermu. Autoři její moderní italské transkripce považují za jejího možného autora Guida Antonia di Luca, z jehož školy vzešlo dle slov Achille Marozza "více válečníků než z útrob Trojského koně." Na semináři si probereme terminologii tohoto učení a poté základní techniky a několik zajímavých Gioco.  Na seminář je třeba jednoruční meč a šermířská maska. Meče můžeme zapůjčit.

 

 

Od šermu k létání

(Veles Stunts - Herbert Heissler)

 

 

Padám, padáš, padáme Volume 2

(Adam Jirka)

 

 

 

 

 

 

Semináře 2018

Boloňská škola šermu - poboční meč (spada da lato)

(Jakub Záruba, Lanistae liberi Pragenses)

„Jen ti nejodvážnější a nejsebevědomější nastoupí do souboje pouze v košili ozbrojeni pouze mečem. Tím podávají ten nejpřesvědčivější důkaz, že věří své pravdě a vlastnímu umění.“

-       Giovanni dall'Agocchie

Na semináři pobočního meče (spada da lato) si společně procvičíme základní techniky boloňské školy pro ostrý jednoruční meč. Začneme systémem střehů a budeme pokračovat dále přes základní způsoby trapassare a astringere. Dále pak obrany filo dritto a filo falso (elza e tira).

Seminář zakončíme několika přechody z boje mečem do zápasu.

Seminář boloňské školy šermu je vhodný i pro úplné začátečníky.

 

Dlouhý meč - JAKnaNACH

(Hozák Kamil, Pardubický spolek šermířský)

Společně projdeme několik možností aktivní obrany, tedy technik pro situace kdy soupeř už zaútočil (nebo jsme ho k tomu vyprovokovali).
Probereme základní mechaniky pohybu těla i zbraně.
Nutná je šermířská maska, nákrčník, rukavice (stačí pracovní) a bezpečný dlouhý meč.
Deset plastových mečů a 10 masek mohu zapůjčit.

 

„Chtějí to lidi vidět?“

(Argo - Petr Nůsek)

Společně nadzvedneme pokličku nad vroucím tématem scénického ztvárňování. Přičichneme k rozdílům bezpečného inscenování specialistů, herců, kaskadérů, ale i nedopečených (přepečených?) českých odborníků na scéniku, definujeme inscenační minimum při práci před kamerou a na jevišti, třeba také otáčivém… Potkáme nejčastější chyby a rozloučíme se s mýtem neinscenovatelnosti. Nechám si od vás poradit, kdo je a není dobrý choreograf, seznámíme se s minutovým vývarem instantního pohybáře . S sebou si vemte chuť, otázky (neslibuju, že na ně budu umět odpovědět), chrániče, dobrou sportovní obuv, co nejpestřejší barevné pohodlné oblečení, černé brýle a hůl délky cca 160cm (násadu na smeták). Těším se na společný úklid zaprášených názorů, vybublaných nejasností, převařených myšlenek a připáleného hrnce našeho tématu – a samozřejmě také i na vás. S pozdravem, Petr Nůsek Argo

 

Jak na otočky ve scénickém šermu

(Digladior - Jan Šulák, Zdeněk Utišil)

Otočky jsou ve scénickém šermu často opomíjenou, někdy až opovrhovanou technikou. Je to tím že jsou opravdu nepoužitelné a nebo je jen šermíři špatně aplikují? Zkuste si s námi zapojit otočky do soubojů tak, aby fungovaly a byly smysluplné i esteticky zajímavé.

 

Kingdom Come Deliverance šerm ze hry naživo

(Robert Waschka -Dům rytířských ctností)

 

Kyusho Jitsu

(Okuden Circle,  Martin Zvonař)

 

Meč a štít

(Vít Hrachový)

 

Ohnutý hřbet a dlouhá čepel

(Petr Pistulka)

"Ohnutý hřbet a dlouhá čepel v dokonalý šerm skloubí se - stručný úvod do umění Salvatora
Fabrise"

Obsahem semináře je seznámení se se základními střehy mistra Salvatora Fabrise, ukázka základního výpadu a nízkého výpadu překrokem, plus ukázka technik vycházející z jednotlivých střehů.

Ideální výbava:
kord dlouhá čepel (ale lze jakoukoliv, byť jako poslední možnost sportovní čepel)
maska
plastron
rukavice

 

Padám, padáš, padáme!

(Adam Jirka)

Jak spadnout a neublížit si? Jak zakomponovat pád věrohodně do choreografie? Na tyto otázky se Vám pokusím odpovědět v rámci semináře, kdy si společně projdeme jak základní principy a mechaniky pádových technik, tak i základní pravidla při jejich používání v choreografiích. Účastníkům doporučuji si na seminář přinést chrániče, ideálně chrániče loktů, kolen a páteře.

 

Párová akrobacie - netradiční forma vyprávění

(Jaroslav Dolejší "Červeňák")

 

 

Úskalí interpretace šermířských technik dle Fechtbuchů

(Petr Vytopil)

Zwerchhaw a vazba rapírem se zaměřením na tempo a vzdálenost.

 

Základy irských tanců

(Kuba Mašek (Rinceoirí))

Neděle - Tempo, menzura a biomechanika při práci se sečně bodnými zbraněmi

(Vít Hrachový)

 

Neděle -Základy scénické praxe

(Petr Vytopil)

Ukážeme si práci se signály a výrazem, vysvětlíme si rozdíly v jednotlivých žánrech a práci s rytmikou. Dále se budeme věnovat zahájením jednotlivých chodů zbraní (assalt), závěrů assalt a vyhrávání pauz mezi assalty. Zájemci si mohou přinést libovolné zbraně, protože tyto základy jsou aplikovatelné na jakékoliv zbraně. Ideální bude, pokud dvojice přinesou hotovou choreografii, na které si ukážeme možné způsoby zpracování. Pokud vše zvládneme, ukážeme si jak inscenovat původní dobové „nebezpečné“ techniky. Pro správné pochopení bude výhodné, pokud si přinesete chrániče a masky, nejsou ale podmínkou.‎

 

Neděle - Zaklínač - šest škol boje, Gryf, Medvěd, Vlk, Kočka, Mantichora, Zmije

(Robert Waschka - Dům rytířských ctností)

 

 

 

Semináře 2017

Dlouhý meč

(Vojtěch Půlpán)

Dreyhewe a Krawthacke z MS 3227a, a Flvgel a Kron z Paurñfeyndta. Možné interpretace a aplikace několikatempových kombinací z periferie Liechtenauerovského okruhu.

Dlouhý meč - Nachschlag aneb obnova útoku

(Hozák Kamil)

Společně projdeme několik možností jak obnovit útok do odkrytí soupěře, podle jeho reakce na náš Vorschlag.
Probereme základní mechaniky pohybu těla i zbraně.
Nutná je šermířská maska, nákrčník, rukavice (stačí pracovní) a bezpečný dlouhý meč. Doporučený plastron, ochranná vesta.
Deset plastových mečů a 10 masek mohu zapůjčit.

Dlouhý meč - Scénická práce

(Martin Tureček - Adorea)

Dýky podle Meyera

(Zdeněk Utišil - DigladioR)

Meisterhaw s dlouhým mečem

(Jan Hořejší a Viktor Kliment)

Společně se věnujeme rekonstrukci Lichtenauerovi větve evropského bojového umění s dlouhým mečem asi 8 let. Pojetí pěti mistrovských seků se v řadě interpretací liší. Lze sledovat názory na výkon seků od značně defenzivního, někdy dokonce „dvoutempového“ pojetí až po pojetí ofenzivní. Podle našeho názoru lze každý mistrovský sek aplikovat jako jeden jasný pohyb jak do útoku, tak do obrany, přičemž výkon je stále stejný. V rámci semináře se zaměříme na to, co mají seky společné, zejména: terče (Plossen) polohy (Hutten), tempo (Vor, Indes, Nach) a cítění (Fühlen). Seminář je určen převážně pokročilejším šermířům.

S sebou povinné: sportovní oblečení, cvičný dlouhý meč

Doporučené: šermířská maska, ochrana rukou, popř. další chrániče (lokty, tělo) 

Námořní boj aneb „Get off my boat!“

(Adam Jirka)

Anglie v 18. století je světovou velmocí. Jelikož musí být pořádek a disciplína, tak na vše musí být příručka. A my se podle jedné z takových příruček, která byla napsána britským námořním důstojníkem, seznámíme se způsobem, jak na lodích bojovat, a především to, jak úspěšně provést abordáž, abychom zabrali nepřátelskou loď. Ahoy

Oheň a show - pohyb prostorem

(Michael Bartizal)

Práce s kopím

(Vít Hrachový)

V rámci semináře se budou cvičit různé druhy úchopu kopí, prodlužování a zkracování dosahu, bod kopím na krátkou, střední a dlouhou vzdálenost, sek kopím po kruhu, řez hrotem kopí a taktika sólového kopiníka či taktika kopiníka ve formaci.

Pro lepší představu se můžete podívat na videa této školy, která najdete ZDE.

Ringen am schwert - zápasové techniky s mečem

(Jan Šulák - DigladioR)

Workshop na dlouhý meč s tématem zkrácení vzdálenosti a přechodu do zápasu. Kdy a za jakých okolností je to možné či výhodné. Prakticky si ukážeme jak provádět einlaufen. Jak po něm přecházet do porazů nebo jaké techniky na něj navazovat (handtrucken, armringen). Na závěr se také naučíme jak se bránit proti einlaufen pomocí schneiden a schnapen.

Šerm šavlí

(Jan "Alatyr" Kozák)

Úskalí interpretace šermířských technik dle Fechtbuchů

(Petr Vytopil)

Zwerchhaw a vazba rapírem se zaměřením na tempo a vzdálenost.

Výběr z typických tanečních forem raného novověku

(Hana Tillmanová)

 

Neděle - Bartitsu, sebeobrana Sherlocka Holmese

(Robert Waschka - Dům rytířských ctností)

Viktoriánský Londýn je město násilí. Slavný detektiv mu čelí pomocí Bartitsu (baritsu v knize), stylu vyvinutému jako vědecká sebeobrana, založená na dodnes platných principech a zcela funkční. Budeme bojovat vycházkovou holí, povedeme údery, kopy a přejdeme ke chvatům zápasu, nejen japonského jiujitsu. Ve workshopu se uděláme průřez celým Bartitsu tak, abyste získali dostatečný vhled do celého systému. Nenaučíte se nic, ale vyzkoušíte si jednoduché základní techniky i pár nepovinných špinavých triků pro pokročilé. Pro fandy Assassin´s Creed Syndicate navíc jako bonus desítky technik použitých ve hře!

Neděle - Tesák a štítek

(Martin Tureček - Adorea)

Neděle - Základy scénické praxe

(Petr Vytopil)

Ukážeme si práci se signály a výrazem, vysvětlíme si rozdíly v jednotlivých žánrech a práci s rytmikou. Dále se budeme věnovat zahájením jednotlivých chodů zbraní (assalt), závěrů assalt a vyhrávání pauz mezi assalty. Zájemci si mohou přinést libovolné zbraně, protože tyto základy jsou aplikovatelné na jakékoliv zbraně. Ideální bude, pokud dvojice přinesou hotovou choreografii, na které si ukážeme možné způsoby zpracování. Pokud vše zvládneme, ukážeme si jak inscenovat původní dobové „nebezpečné“ techniky. Pro správné pochopení bude výhodné, pokud si přinesete chrániče a masky, nejsou ale podmínkou.‎

Semináře 2016

Úvod do šermu se dvěma zbraněmi (dva meče)

(Vít Hrachový)

- http://aujuge.cz/books/grassi/cs/cs/63-of-the-case-of-rapiers.html
- střehy, práce nohou a trupu
- bodné polohy zbraní - nízký, široký a vysoký střeh; vbodnice
- dva kruhy, ze kterých vycházejí všechny sečné pohyby
- sečné polohy zbraní
- ovládnutí prostoru před sebou
- aplikace (výběr dle úrovně frekventantů)

 

Základy zacházení se šavlí sedmnáctého století

(Ondřej Frančík)

Náplní lekce jsou základní útočné akce a jejich správné provádění, a dále několik způsobů obrany proti základním sekům.

  • Sek šavlí a jeho správné provedení.
  • Obrana a plynulé navázání útoku sekem.
  • Letmé kryty.
  • Vysekávané kryty.
  • Vysekávané kryty za pomocí rubového ostří.

Máme k dispozici určitý počet šavlí vyrobených podle předloh ze sedmnáctého století, které poskytneme pro účastníky lekce. Pokud bude účastníků lekce více, budou tito cvičit s dřevěnými tyčkami, které rovněž zapůjčíme.

O kvalifikaci lektora zde.

 

Überlaufen v šermu tesákem podle Hanze Lecküchnera

(Zdeněk Utišil, Jan Aksman)

Ukážeme si jednu kapitolu z fechtbuchu Haze Lecküchnera o šermu tesákem. Jedná se o techniky s nimiž překonáváme soupeřovu zbraň a dostáváme se mu na tělo a sohledem na oblíbenost této techniky je zde taktéž mnoho obrasn proti této technice. jedná se převážně o techniky pák a zápasu s tesákem.

 

Techniky šermu mečem v halbschwertu (zesíleném držení)

(Zdeněk Utišil, Jan Šimek)

Meč v halbschwertu se používá hlavně v harnischfechtn (boji ve zbroji), ale také se objevuje již méně často v Blossfechten. My si ukážeme, jeden rozvoj z Ringeka jak z šermu dlouhým mečem přecházet do zesíleného držení a vněm dále pracovat a pak některé techniky z Codexu Gladiatoria vhodnými hlavně pro boj ve zbroji.

 

Dlouhý meč - Fehlen

(Lamprecht - sdružení ro studium starého šermu  - Vojtěch Půlpán)

Podmínky použití, aplikace a násobení fehlen s dlouhým mečem.

Potřebné vybavení: Dlouhý meč, či tyč odpovídající délky.

 

Seminář choreografie aneb "Kolik je třeba energie k postavení špatného souboje? - Kolikrát stejně, jako k postavení dobého!"

(Jan Honomichl)

- jak poznám dobře postavený souboj?

- co je na scénickém šermu nejdůležitější?

- jak se bránit kopírování soubojů?

Prosím, přijďte nejlépe se svým šermířským kolegou a vašimi preferovanými zbraněmi. Dále si vezměte s sebou pohodlné sportovní oblečení, sálové boty, lahev s vodou a dobrou náladu.

 

Fuhlen s dlouhým mečem

(Jan Hořejší)

Vedoucí semináře Jan Hořejší šermu se věnuje cca 15 let a prošel výcvikem u řady českých učitelů šermu: Peter Koza, Borek Belfín, Petr Vytopil, Petr Žákovský, Mirek Khun. V současnosti se věnuje s kolegy ze skupiny Olšanští vlastním interpretacím starých mistrů Lichtenauerovi větve.

Fuhlen je jedním ze základních principů boje.Tento princip je na cvičení značně obtížný a podklady k němu prakticky nejsou. Smyslem semináře je ukázání úplného základu práce s "cítěním" v čepeli bez použití zraku. Pro správné chápání je velmi důležitý osobní přístup každého účastníka vyžadující vnitřní pokoru a ukázněnost.

Video k semináři: https://www.facebook.com/jan.horejsi.10/videos/1752788111636235/

Vybavení:

povinně: cvičný dlouhý kovový meč, cvičební úbor

nepovinně: šavlová maska, další ochranné pomůcky

 

Bartitsu speciál, sebeobrana (ne)JEN pro dámy

(Robert Waschka - Dům rytířských ctností)

Bartitsu se hodilo sufražetkám v 19. století, hodí se i moderní ženě 21. století.

Bartitsu je sebeobrana, u které se neschvátíme. Vhodná k večerní róbě i běžecké soupravě. Bartitsu bylo mimo jiné vyvinuté ženami pro ženy, používaly je sufražetky při brutálních střetech s provokatéry a trénovanou policií… a vyhrávaly. 

Naučíme se jak, nebýt obětí. Vyzkouším řešení vstupní fáze konfliktu od postoje k vyjednávání. Předvedeme si několik jednoduchých triků k odstrašení, případně zneškodnění útočníka. Použijeme k sebeobraně věci všedního dne, které se vyskytují v okolí: rtěnku, mobil, propisku, deštník, šál….

Seminář je vhodný i pro muže, techniky samozřejmě fungují nejen proti silnějšímu, ale i silou vyrovnanému protivníkovi.

 

Věrohodné ztvárnění středověkého šermu na scéně

(Jan Šulák - Digladior)

V průběhu workshopu si ukážeme jak bezpečně a věrohodně zasahovat soupeře na scéně, jak hrát zásahy (značkovat) a jak stavět souboje tak, aby byly pro diváky srozumitelné a uvěřitelné. Probíranou látku si vyzkoušíme na krátkých eskalacích.

Vybavení: dlouhý meč nebo jakákoliv jeho tréninková varianta (plastový či dřevěný meč, popřípadě jen plastová trubka)

 

Šerm fleretem

(Jan Kozák)

 

Italská škola šermu

(Adorea)

 

Balfolk a bretonské tance

(Martin „Ozzy“ Chlebek)

Balfolk jsou tradiční tance z celého světa, tančené pro radost, moderně (bez krojů, časté jsou moderní vlivy v hudbě i krokových variacích) a v mnoha různých podobách. Balfolk začal vznikat v 70. letech minulého století ve Francii a postupně se rozšířil až k nám. Vedle tanců z Francie, Švédska, jižní Evropy, či Balkánu se na balfolkových tancovačkách lze setkat i s tanci z Bretaně. Bretonské tance jsou zpravidla jednoduché společenské tance (nejčastěji řadové a kruhové), které se – ve srovnání např. s mnohem známějšími irskými tanci – drží více při zemi a často přidávají i výraznou práci rukou. Dají se většinou poměrně snadno naučit (testováno na lidech) a v Bretani je tancují všechny věkové kategorie.
Balfolk v ČR: http://balfolk.cz

 

 

 

Nedělní semináře

Plynulé navazování technik, fluentní šerm jednoruční zbraní

(Vít Hrachový)

- biomechanika plynulého pohybu nohou, rovnováha na jedné noze
- úchop zbraně
- dva kruhy, ze kterých vycházejí všechny sečné pohyby; polohy
- strečink ramene, zápěstí, mezilopatkových svalů
- úspornost pohybu hrotem
- projekce síly hrotem, tělem a hlavicí zbraně
- pohyb po spirále, kavace a střihy
- využití zbraně současně k obraně a útoku (hrubí/hrot/hlavice)
- načasování průchodu polohou s prací nohou
- sestavy pohybů do vzduchu
- hra čepelí

 

Dialog zbraní

(Jan Honomichl)

Účelem bude vás seznámit s logikou chodu zbraní a představit vám návod pro samostatnou stavbu souboje!

Tento praktický seminář je určen pro vyznavače všech sečných zbraní - mečů, tesáků, šavlí, kordů - kterým uchvátil scénický šerm.

K procvičování využijeme jednoduchá cvičení se zbraní ve dvojicích a krátkých etud.  Můžete se těšit na tři hodiny intenzivní výuky, poznávání, neformálního přístupu k historii, zábavy a improvizace.

Do tohoto semináře se mohou přihlásit všichni - úplní začátečníci, pokročilí i učitelé šermu.

Prosím, přijďte nejlépe se svým šermířským kolegou a vašimi preferovanými zbraněmi. Dále si vezměte s sebou pohodlné sportovní oblečení, sálové boty, lahev s vodou a dobrou náladu.

 

Beze zbraně proti dýce aneb středověká sebeobrana z fechtbuchů 14.-16.stol.

(Zdeněk Utišil, Jan Aksman)

Na semináři si ukážeme techniky jak čelit útočníkovy s dýkou pokud nemáme v ruce žádnou zbraň u některých technik si poukážeme jak vypadají dnes v konceptu vojenské sebeobrany či soudobých bojových umění. Dále si ukážeme techniky jak defenzivní, kdy řešíme útok z maximální vzdálenosti, tak techniky ofenzivní, kdy naopak jdeme soupeři co nejvíc na tělo. A nezaponeme též na situace kdy nás protivník chytil za flígr a dýkou nám pouze vyhožuje.

 

 

 

Semináře 2015

Sobota

Práce s kopím

(Vít Hrachový )

V rámci semináře se budou cvičit různé druhy úchopu kopí, prodlužování a zkracování dosahu, bod kopím na krátkou, střední a dlouhou vzdálenost, sek kopím po kruhu, řez hrotem kopí a taktika sólového kopiníka či taktika kopiníka ve formaci.

 

Fire dance a manipulace objektu prostorem

(Michael Bartizal )

Každý už jistě slyšel výraz Fire show, ale co Fire Dance?

Přijďte nahlédnout do dílny Ohnivého performera.

 

- Otestujte si koordinaci a obratnost vlastního těla a mysli.

Trocha pohybu s vlastním tělem.

 

- Vyzkoušíte si základní pohyb s tyčí, 2ma tyčema, poi, kontaktní tyčí.

Základy jsou nejdůležitější! 

 

- Jak se uplatňuje Geometrie, matematika, fyzika, ale i třeba hudba, tanec, meditace?

Trocha teorie o pohybu hvězd. :)

 

- Oheň a Nový Circus? 

Základy divadla a ohnivého performance.

 

Meč a štít

(Jan Šulák )

V rámci semináře si zájemci vyzkouší základní principy práce se štítem s pevným držením na předloktí a jednoručním mečem.

Projdeme si způsoby útoků na protivníka a obrany proti nim. Důraz bude kladen na výhody které nám poskytuje současné použití štítu a meče, především využití štítu k blokaci soupeře.

Nutné vybavení: štít s držením na předloktí rozumné váhy a rozměrů, jednoruční meč

 

Základy italské školy šermu

(Adam Jirka )

V semináři budete seznámeni se základy italských škol šermu rapírem. Zaměření bude především na způsob „myšlení“ těchto škol. Seminář je vhodný zejména pro začátečníky a zájemce, kteří se chtějí s touto kapitolou evropských bojových umění seznámit blíže. 
Na seminář bude potřeba kord , maska, případně rukavice (některé vybavení bude možno zapůjčit na místě).
 

Tanec raného novověku

(Hana Tillmanová )

"Aktivní ochutnávka" tanečních stylů vrcholné renesance a raného baroka, s přihlédnutím k specifickým rozdílům v různých evropských zemích (Itálie, Francie, Anglie, Německo), se zapojením do jednodušších forem a ukázkou forem složitějších.

Základy šavle

(Cech svatého Michaela - Jan Alatyr Kozák )

Škola šavle Barrandov pod záštitou Cechu sv. Michaela, lektor Jan Alatyr Kozák

Základy šavle převážně podle Alfreda Huttona. Náplň ukázky bude kopírovat náplň tréninku: - kroky a seky do prázdna - úhyby - tasení a akce z tasení - cvičení au muir - techniky s překlápěním čepele - šavlové kolečko s volnou náplní.

Vybavení: šavle, pokud máte, tak i dřevěnou cvičnou

Ringen

(Cech svatého Michaela - Petr Matoušek )

Praktické ukázky bourání figury a lámání os skrze principy uvedené v kodexu Wallerstein, a dílech mistrů Ringecka a Fabiana von Auerswalda. Směry působení v ringenu – einlaufen, durchlaufen, zucken, werfen,hacken. Vysvětlení nachraisen. Aplikace kusů v tempech (vor a nach).

Degen in Codex Wallerstein und Hans Talhoffer - workshop zaměřený na boj dýkou či nožem

(Zdeněk Utišil, Jan Aksman )

Workshop zaměřený na boj dýkou či nožem podle Codexu Wallerstein a související techniky Hanse Talhoffera

Prakticky si ukážeme techniky pro boj s dýkou proti dýce z Codexu Wallerstein, a doplníme si je o podobné techniky z pera Hanse Talhoffera a v některých místech provedeme rozvoj technik (tedy obrana na obranu proti obraně na původní techniku :-D )

V převážné míře se bude jednat o kontaktní techniky s přesahem do zápasu.

Španělská škola - základy

(Milan Štěpán/Lars )

Podle současného mistra/Madrid/ – D. Jesús Esperanza Fernándeze.

Seminář se bude věnovat zákldnímu přehledu a seznámení s postoji, krokovými variacemi, využívání obrazců, úhlů a vzdáleností, užití příčky španělského rapíru, smysl obrany, a styl boje.

Vybavení: španělský typ rapíru, doporučena je šermířská maska

 

Neděle

Francouzská škola šermu

(Jaroslav Vaculík - škola šermu BRAVOS )

Program semináře: práce na čepeli - brisée, cavation, coulée, dégagement, techniky odbodů (tempo-útoky) la riposte, La réverence, simple ataque, tromper coup de temps, coup cavé, odzbrojení a další praktická cvičení podle mistrů Andrého Wernessona de Liancourta a Pierra Jacquese Girarda

Stručný úvod do španělské školy šermu

(Petr Vytopil )

Tříhodinový seminář bude představovat španělskou školu šermu a rozdíl v pojetí. Španělskou kružnici, základní pohyb po kružnici, vazbu, vzdálenost a úhel, provokaci vazbou – výhyb, obrana proti útoku v úhlu.

Zájemci budou potřebovat rapír s dlouhou příčkou a masku, vhodná je i prošívanice a nákrčník.

Dlouhý meč a ringen

(Cech svatého Michaela - Petr Matoušek )

Propojení principů Ringenu s mečem dle Joachyma Meyera.

Vybavení: douhý meč, paratschwert (vulgo feder),  možné i dřevo, nouzově plastová trubka

 

 

 

Semináře 2014

Seznam sobotních seminářů:

Šerm barokním kordem a fleretem podle francouzských škol 

(šermířská škola Bravos - Exulis)

Náhled do technik francouzských mistrů období vrcholného baroka. 

Výuka šermu kordem, techniky: Coup de temps, chasser l'épée, coup fourré, tromper coup de temps, échappement, riposte.
BRAVOS - škola šermu (Brno) - výuku vede Maître tireur d'armes - Jaroslav Vaculík
Co vzít sebou: Kord (se sportovní čepelí), sportovní oděv a obuv

 

Dlouhý meč - blossfechten - "Pátý ze čtyř" 

(Kamil Hozák)

Na začátku Lichtenauerových fechtbuchů jsou zmíněny čtyři základní střehy. Ke konci však zmiňuje ještě pátý a pro mnohé ten nejzajímavější Sprechfenster. Ten bude i tématem semináře - práce se vzdáleností a tempem, útoky jednoduché a složené, obrana, prolomení.

S sebou: dlouhý meč, masku (něco bude možné zapůjčit na místě, doporučujeme vlastní)

 

Práce s jednoruční zbraní a kulatým štítem 

(Vít Hrachový)

S sebou: zbraň a štít (něco bude možné zapůjčit na místě, doporučujeme vlastní)

 

Spolupráce zbraní ve formaci štítů - přední řada 

(Vít Hrachový)

S sebou: zbraň a štít (něco bude možné zapůjčit na místě, doporučujeme vlastní)

 

Dlouhý meč 

(DigladioR)

 

Tesák 

(Adorea - Martin Tureček)

 

Italská šermířská škola - umění pohybu 

(Dominik Habermann)

  • Principy italské šermířské školy ukázané na šermířských technikách.
  • Salvator Fabris, Camillo Agrippa
  • Důraz na pohybovou stránku italské školy šermu.
  • Stessotempové útoky
  • Šerm jako forma cvičení
  • Výuka šermířské sestavy pro hromadný souboj 3 na 1

S sebou: kord, dýka, plášť, maska (něco málo bude možné zapůjčit na místě)
Vhodné pro začátečníky i pokročilé‏

 

Ochutnávka partnerské akrobacie 

(Honza Solpera - SimplyAcro)

 

Točení s poi - základy, bezpečnost, pohyb 

(Tomáš Siuda - Yggdrasill)

 

Seznam nedělních seminářů:

Tesák 

(Zdeněk Utišil)

 

Scénické prvky v šermu 

(členové České asociace šermířů - CAHF)

 

Italská škola šermu kordem

Seminář bude zaměřen především na práci na čepeli, vazby, odrazy, smyky, převahu na čepeli a její využití.

S sebou masku a kord.

(Adam Jirka - ABBACA)

Po odeslání formuláře Vám během 24 hodin přijde mail se základními informacemi a výpočet celkové ceny spolu s údaji o platbě. Po zaplacení předem na účet Vám na mail zašleme „předprodejní vstupenku“ se seznamem zaplacených seminářů. U vstupu na akci bude potřeba prokázat svou totožnost, aby nevznikly žádné nepříjemné komplikace.

 

 

Semináře 2013

 

Adorea (Martin Tureček, Miroslav Fuciman, Václav Kopa) - italská škola - šerm kordem

 

Ars Maiorum - Zdenál (Zdeněk Utišil) - zápas

 

Aikido Karlín (Ondřej Malina) - aikido

 

Ars Maiorum - Zdenál (Zdeněk Utišil) - dlouhý meč

 

Ars Maiorum - Zdenál (Zdeněk Utišil) - tesák

 

Pražský klub Ringen (Vojtěch Půlpán) - ringen

Ringen je německý název pro středověkou formu zápasu, která se obecně nazývá „Ring kunst“ (umění zápasu), „Ringer kunst“ (zápasnické umění) či „Ringen“ (zápasení). Jedná se o komplexní bojový systém, který zahrnuje práci a využití celého těla. Důraz je kladen na správné použití principů namísto hrubé fyzické síly.
Seminář bude zaměřen na seznámení s principy zápasu a ochutnávku vybraných technik podle dobových pramenů. Pro účast na semináři nejsou třeba předchozí zkušenosti z bojových umění, vyžadujeme pouze čistou mysl a tělo. Účastníci nechť se dostaví v oděvu vhodném ke cvičení a v sálové obuvi.

 

Jan Hořejší - dlouhý meč

Jan Hořejší se učil u řady osobností české scény. Začal v r. 1998 v Larsově škole šermu, posléze studoval ve škole Magisterium u učitelů Mirka Khuna, Borka Belfína a Petra Vytopila. Od r. 2006 studoval ve škole Ars Maiorum u Petra Žákovského, který ho přivedl na cestu starých mistrů. Od roku 2009 působí samostatně ve spolupráci s Viktorem Klimentem a Antonínem Zajíčkem. Tématem je umění dlouhého meče.

Seminář bude zaměřen na základní seky (pro začátečníky) a na fuhlen (pro pokročilé).

 

Ilusias - základy točení s poi

Workshop bude zaměřený na ty, kteří si chtějí vyzkoušet základní pohyby i triky točení s klasickými sock poi i jejich alternativami, jako jsou veil poi apod. Během workshopu budou veškeré pomůcky k dispozici, tudíž se jej může zúčastnit úplně každý zájemce.
Průběh
základy principy točení s poi ( roviny, změny směru, teorie otáčení se)
trénink s jednou poi, prozkoumávání prostoru a možností
základní triky (motýl, vlna...)
vysvětlení směrů poi vůči sobě a časování
základní otočky
individuální trénink

 

Taneční skupina Siderea (Jana Véghová - Ehawin) - základní druhy orientálního tance

Workshop uvede účastnice do základních typů orientálního tance, které se liší svým původem, vznikem, provedením, kroky, hudbou, rytmem, oblečením i kostýmem.
Průběh
základní prvky klasického egyptského stylu, kterému se také říká raks sharqi
základní prvky klasického tureckého stylu
základní prvky tance iskandarani (tanec z oblasti Alexandrie, vyznačuje se koketními a hravými pohyby)
základní prvky tance Ghawazy (tanec egyptských cikánů, hagalla, saidi)
základní prvky moderního tribal fusion a orientálního flamenca