Řemeslné workshopy

Workshopy se uskuteční v NEDĚLI 8.11.2020

Registrace na řemeslné workshopy budeme spouštět 1.8.2020.

Uskuteční se pouze ty workshopy, které budou mít minimální účast - ta je u každého workshopu stanovena individuálně.

 

Tkaní na karetkách pro pokročilejší - doubleface

(Hana Smolová)

Kdy: 8.11.2020, neděle

Čas: 9:00-12:00

Cena: 450 Kč

Minimální účast: 5

Maximální účast: 10

Anotace:

Kurz je určen pro ty, co už zvládli základy karetkování. Společně se podíváme na taje techniky doubleface, zjistíme, co všechno nám umožní, jaká jsou její úskalí a jak se s ní dá vyhrát. Utkáte si její pomocí vlastní kousek pásku, který si budete moci odnést.

V rámci kurzu si budete moci zapůjčit (či zakoupit) stav, destičky, člunek. Příze je započítána do kurzovného.

 

Tkaní na karetkách pro začátečníky

(Hana Smolová, Kateřina Křížová)

Kdy: 8.11.2020, neděle

Čas: 9:00-12:00

Cena: 450 Kč

Minimální účast: 5

Maximální účast: 10

Anotace:

Kurz Vás provede základy tkaní na karetkách. Dozvíte se, jak se orientovat v návodech, jak si připravit přízi, správně ji natáhnout, na jaké chyby si jako začátečník dát pozor. V rámci kurzu si sami pod vedením lektorky jeden pásek natáhnete a vyrobíte alespoň jeho část, kterou si budete moci vzít domů.

V rámci kurzu si budete moci zapůjčit či zakoupit vybavení - stav, destičky, člunek. Příze dostanete v rámci kurzu.

 

Setkání příznivců karetek a dalších ručních prací

Kdy: 8.11.2020, neděle

Čas: 12:30-16:00

Cena: 70 Kč (příspěvek na pronájem prostor a kafe, možná budou i koláčky :))

Anotace:

Setkání přátel karetkování a příznivců dalších ručních prací aneb přijďte si pokecat o svém koníčku! Předat si rady, pochlubit se svými úspěchy nebo se společně zasmát naopak svým neúspěchům! Není nad to sdílet své zážitky s karetkami s lidmi, kteří vás pochopí nejvíce. A pokud karetkám neholdujete a raději máte jehlu a nit nebo třeba hřebenový stávek, jehlu na naabilding, nevadí! Myslím, že i tak toho budeme mít mnoho společného.

Kromě kecání samozřejmě můžeme pracovat na svých projektech, takže kdo chce, přineste si své rozpracované projekty. Z vlastní zkušenosti doporučuji něco jednoduché. Přeci jen... jak se člověk zakecá, chyba je hned na světě :)

Moc se těšíme!
Hanka Smolová

 

Vytkávání na hřebenovém stávku

(Jitka Sovová)

Kdy: 8.11.2020, neděle

Čas: 9:00-12:00

Minimální účast: 5

Maximální účast: 10

Anotace:

Pás vytkávaný na hřebenovém stávku byl významným a multifunkčním předmětem. Byl nezbytnou součástí oděvu, vykonával řadu symbolických a ceremoniálních funkcí a byl také používán v každodenním životě pro různé účely. Tradičně měl pás několik funkcí najednou. Byl praktický, symbolický, magický, etický, estetický. Velmi důležitá byla jeho ochranná a magická funkce. Pás uvázaný okolo těla byl uzavřený kouzelný kruh, který podle lidových pověr zatarasil cestu nečistým silám, chránil před uřknutím a nemocemi. Nejen proto byly na pás vytkávány symboly podle toho, co nositel v životě potřeboval a před čím se chtěl chránit. Pásy se lišily v závislosti na pohlaví, věku, postavení člověka i místa pobytu.

Na kurzu se naučíte nejen vytkávat různé vzory a symboly s pomocí hřebenového stávku, ale dozvíte se i mnohem víc o významu pro nás dnes tak běžného oděvního doplňku, jakým pásek je a byl.